Kůže je teď mnohem levnější!

Již po staletí je kůže jednou z nejrozšířenějších surovin a roste podíl obyvatelstva, který přichází s tímto přírodním materiálem každodenně do styku.

Během posledních desetiletí se kůže stala z finančního hlediska mnohem dostupnější pro konečného zákazníka. Ve středověku musel nádeník vydat na jeden pár kožených bot celou svou měsíční mzdu, dnes stačí odpracovat si pár hodin. Všechny kožené výrobky byly před desetiletími mnohem dražší než dnes.Ačkoli může tato zpráva znít pozitivně, pro obory kožedělného průmyslu to žádné vítězství není. Co stojí za takovou změnou?

Zpracování

Díky novým metodám zpracování surové kůže, pro které se používají především minerální soli chromu, se stala useň (tedy finální produkt) podstatně levnější a získala vyšší trvanlivost, čímž se rozšířily i možnosti jejího dalšího využití.

Globalizace

Dříve pocházela kůže a kožené výrobky zejména od regionálních výrobců, dnes snížením cla a zmírněním obchodních omezení v celosvětovém měřítku se výroba směřuje přes Jižní a Východní Evropu do Asie. Největším producentem obuvi se stala Čína a na významnost kožedělného průmyslu v Evropě zůstaly jako vzpomínka jen muzea a jména ulic.  Stejně jako v ostatních odvětvích i zde platí, čím nižší mzdové náklady, tím nižší cena konečného produktu.

Technický pokrok

Zpracování surové kůže se během posledních dekád stalo díky využití moderních technologií a automatizace mnohem efektivnější. Rovněž zhodnocení použitelné plochy usní se optimalizovalo, když se například dokáží ve výrobě do určité míry vyrovnat přírodní charakteristické znaky na líci usně (např. jizvy a vrásky). Také se začala efektivněji zpracovávat i další vrstva kůže tzv. štípenka, nejen její svrchní líc.

 

Tyto změny měly výrazný dopad na cenu kožených výrobků, čímž se staly širší veřejnosti dostupné.

Kde dříve nošení pořádných kožených bot bylo nedělním rituálem a obuv se nechala několikrát spravovat u obuvníků, tam se dnes po jedné sezóně boty kupují nové.

Kožené oblečení a doplňky, které se nosívaly příležitostně, jsou nyní oblíbenou a denně nošenou součástí našeho šatníku. V minulosti se kožené interiéry automobilů týkaly pouze exklusivních značek, dnes jsou v nabídce každé automobilky.Používání kožených výrobků je stále oblíbenější a již není tolik spojené s vyšší životní úrovní a bohatstvím, stále je ale všeobecně známé, že pravá kůže je vysoce hodnotný a trvanlivý materiál. Nicméně u dorůstající generace se toto povědomí ztrácí, což je způsobeno hlavně snadnou dostupností tohoto materiálu, a to snižuje jeho hodnotu.

Již neplatí tolik za symbol exkluzivity, jako tomu bylo dříve. Negativní dopad na vnímání kvality kožených produktů má zpracování štípenky, která se nemůže co do kvality a trvanlivosti srovnávat s kvalitou usně ze svrchního líce, může ale na první pohled vypadat velmi podobně. Proto mezi zdánlivě podobnými výrobky od různých výrobců mohou být propastné cenové rozdíly. Tato skutečnost také často vede u části zákazníků k mylnému dojmu, že useň již nemusí být samozřejmě považována za odolný, robustní materiál s dlouhou dobou životnosti.

Existují další nové technologické postupy zpracování kůže, které výrazně snižují pořizovací cenu finálního produktu. Jde například o technologii nanášení kožených vláken na uměle vyráběné podkladové materiály nebo vrstvení různých umělých materiálů na základní podkladovou vrstvu ze štípenky. Takové výrobky se nemohou s výrobky z pravých přírodních usní porovnávat, nikdy nedocílí takové kvality a životnosti.

Zdroj: Soerensen Leather

Pexels.com

Polstrin.cz