Více bakterií než v záchodě? Ano je to kabelka

Ano, poslední studie dokazují, že v dámské kabelce je víc bakterií než v záchodové míse. Test ukázal, že v jedné z pěti kabelek se vyskytuje bakterie, která je nebezpečná pro lidské zdraví. „Nezdá se to, ale kabelky přicházejí do kontaktu s našima rukama v různých situacích. A ženy svoje kabelky nemyjí tak často jako svoje ruce. A ani jako svoje záchody,“ říká hygienik Peter Barrat a dodává, že bakterie, která se v kabelkách často vyskytuje, může dát trávicímu systému dost zabrat. Jak zabránit šíření nebezpečných bakterií? Odborníci doporučují pravidelně používat dezinfekci. Jak ve spreji, tak v gelu, který se nanáší přímo na ruce a je běžně k zakoupení.

Aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků, doporučují vědci také nepokládat kabelku na podlahu v restauracích, toaletních kabinách, vlakových podlahách, u pokladny v obchodě – a místo toho ji raději zavěsit na háček nebo rukojeť dveří.

A jak jsou na tom peněženky?

Dnes sice téměř všichni máme platební karty, přesto ale v peněženkách a po kapsách stále nosíme peníze. Právě bankovky se přitom řadí mezi nejšpinavější povrchy, na kterých přebývají viry, bakterie, plísně i paraziti.Na bankovkách můžeme najít například zlatého stafylokoka, tedy bakterii, která dokáže způsobit otravu krve, zápal plic a infikovat srdeční sval nebo srdeční chlopně, což může vést ke snížené práceschopnosti srdce. Přežívá na nich týden až měsíc.Měsíční životnost má také bakterie E. coli, která vyvolává průjmová onemocnění. Na papírových penězích stejně dlouho přebývá i virus hepatitidy, vajíčka hlístic se na nich drží 2 až 3 měsíce, plíseň i několik měsíců. V období zvýšených virových onemocnění jsou i bankovky jednou zmožností, jak semůžeme nakazit – třeba chřipkový virus na jejich povrchu přežije i tři dny!

 

 

Zdroj: https://www.extra.cz/zeny-vite-kde-je-vic-bakterii-nez-na-zachode-ve-vasi-kabelce

Zdroj: https://eurozpravy.cz/magazin/231999-nase-kapsy-a-tasky-skryvaji-hodne-neprijemna-tajemstvi-jak-se-vyhnout-velkym-problemum/